فرآیند اسمز معکوس در تصفیه آب

بازدید: 228 بازدید
فرآیند اسمز معکوس (RO) در تصفیه آب

فرآیند اسمز معکوس فرآیندی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه‌ تراوا استفاده می‌شود. خاصیت اسمزی به عبور یک حلال از بخش محلول رقیق به بخش محلول غلیظ از درون یک غشا نیمه تراوا گفته می شود.

فرآیند اسمز معکوس (RO) در تصفیه آب
فرآیند اسمز معکوس (RO) در تصفیه آب

در این فرآیند ابتدا لازم است قبل از ورود آب به سیستم RO ، مواد معلق ریز موجود در آب گرفته شوند . جهت حذف کدورت و ذرات مواد معلق ، آب ابتدا از بخش پیش تصفیه عبور می نماید ، آب از طریق پمپ تغذیه وارد فیلتر شنیو کربنی شده و کدورت و مواد معلق ، بو ، رنگ ، طعم و کلر احتمالی آن کاهش می یابد . در راستای حفاظت بیشتر ممبران ها ماده شیمیایی ضد رسوب نیز توسط پکیج تزریق مواد شیمیایی تزریق می گردد. جهت حذف بیشتر ذرات تا ، آب ورودی از فیلتر های میکرونی عبور می نماید که ذرات تا قطر 5 میکرون را از آب جدا می کنند. بعد از این مرحله آب وارد پمپ فشار قوی می شود. به طور کلی فشار کار پمپ به میزان املاح محلول آب بستگی دارد و هر چه TDS آب بالاتر باشد ، فشار اسمزی بالاتر بوده و در نتیجه فشار کار پمپ جهت غلبه بر فشار اسمزی و جداسازی املاح محلول از آب بیشتر خواهد شد .

طراحی و ساخت دستگاه RO اسمز معکوس
طراحی و ساخت دستگاه RO اسمز معکوس

ممبران های دستگاه معمولا از جنس پلی آمید می باشند . سطح این ممبران ها در برابر عبور املاح محلول نفوذ ناپذیر و در برابر عبور آب نفوذ پذیر می باشند. آب ورودی به ممبران ها به دو فاز آب نفوذ کرده ، یا آب تصفیه شده (PERMEATE) و آب تغلیظ شده یا پساب (CONCENTRATE) تقسیم می شود.

شایان ذکر است که جهت شستشوی دوره ای ممبران ها ، یک واحد شستشو در محل (CIP) مستقر بر روی یک شاسی از جنس کربن استیل و به صورت ثابت برای واحد ROدر نظر گرفته شده است.

دو محصول مرتبط که در آنها از فرآیند اسمز معکوس استفاده میشود و بسیار کاربردی و پراستفاده هستند شامل آب شیرین کن صنعتی و دستگاه تولید آب مقطر است، که هر دو توسط شرکت فراب زیست فراز طراحی و تولید میشوند.

پیش تصفیه دستگاه اسمز معکوس (RO)

تصفیه مقدماتی آب ورودی به دستگاه RO به منظور اسفاده بهینه از ممبران ها و افزایش زمان کارکرد ممبران انجام می گیرد و در طی این عملیات آب آماده عبور از ممبران می شود. عملیات تصفیه مقدماتی آب ورودی شامل مراحل زیر است:

1- جداسازی ذرات معلق جامد: مواد معلق و کلوئیدی موجود در آب موجب گرفتگی ممبران می شود. میزان رسوب گذاری آب وردی با اندیس SDI تعیین می گردد و لازم است که مقدار آن کمتر از حد مجاز باشد. به منظور کاهش کدورت و ذرات معلق آب از فیلتر شنی و فیلتر میکرونی با منافذ 5 میکرون استفاده می شود.

2- حذف میکرواورگانیسم ها: وجود میکرواورگانیسمها همانند باکتری ها می تواند موجب گرفتگی میکروبی ممبران شود. و حتی در برخی موارد آنزیم های ترشح شده از میکرواورگانیسم ها بر روی ممبران اثر تخریبی دارد. به همین دلیل لازم آب قبل از ورود به دستگاه RO ضد عفونی گردد. برای ضد عفونی آب می توان از انواع روشهای ضد عفونی آب استفاده کرد. در صورت استفاده از کلرین برای ضد عفونی به دلیل اثر تخریبی کلر بر روی ممبران ها باید کلر قبل از ورود به ممبران حذف شود که این کار توسط تزریق متابی سولفیت انجام می شود.

3- حذف بار آلی: به منظور کاهش بار آلی و یا جداسازی کلر باقیمانده در آب ورودی از بسترهای کربن فعال استفاده می شود.

4- کنترل عوامل رسوب کننده: مواد اکسید شونده هماننده اکسید ها و هیدرواکسیدهای آهن، منگنز و سیلیس می تواند در طی فرآیند نمک زدایی مشکلاتی را بوجود آورند و در نتیجه کارایی ممبران کاهش یابد. ترکیب هگزا متافسفات را می توان برای کنترل عوامل رسوب کننده استفاده کرد.

5- تنظیم pH: تنظیم نمودن pH آب به منظور افزایش عمر غشاو جلوگیری از رسوب کردن برخی املاح امری ضروری است. عمر مفید ممبران ها در pH نامناسب به دلیل هیدرولیز شدن کاهش می یابد.

طراحی و ساخت دستگاههای اسمز معکوس برای تصفیه فاضلاب
طراحی و ساخت دستگاههای اسمز معکوس برای تصفیه فاضلاب

شرکت مهندسی فراب زیست فراز در زمینه طراحی، ساخت و تامین دستگاه ro فعال می باشد. از جمله مزایای پکیج های تولیدی این شرکت طراحی دقیق و عملی مطابق با استانداردهای بین المللی، استفاده از تجهیزات مرغوب و اتوماسیون کامل می باشد که نیاز به اپراتوری سیستم را مرتفع می سازد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

Rate This Post

5 / 5. 2

دسته بندی دسته بندی نشده مقالات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//