آب تصفیه شده با اسمز معکوس خوب است یا بیش از حد فیلتر شده است؟

بازدید: 216 بازدید

تولید آب آشامیدنی خالص دشوار است، بخصوص به دلیل خشکسالی درکشورها و مناطقی که آب کم است. در کشورهای جهان سوم، کمبود زیرساخت برای تامین آب آشامیدنی وجود دارد. و حتی در خانه های خود، عدم خلوص آب شیرین یک نگرانی واقعی است، زیرا سمومی مانند سرب و آرسنیک از طریق آب شیرین هم منتقل میشود. این یکی از دلایلی است که طرفداران فرآیند آب اسمز معکوس (Reverse Osmosis) معتقدند اسمز معکوس راهی برای اطمینان از آب آشامیدنی سالم است.

تصفیه آب اسمز معکوس چیست؟

اگرچه اسمز معکوس مانند یک کلاس زیست شناسی به نظر می رسد، که البته شما ممکن است از دستش داده باشید، در واقع، این فقط یک نوع فرآیند تصفیه آب است. در اسمز معکوس، آب تصفیه نشده، مانند آب شور، از طریق یک غشاء نیمه رسانا و فیلتر کربن جریان می یابد.

اندازه غشاء اجازه می دهد که جریان آب از طریق فیلترعبور کرده، اما نمک، مواد شیمیایی، مواد معدنی و ناخالصی های آن گرفته شود. نتیجه “آب خالص” است که عاری از باکتری ها و مواد معدنی است.

سیستم اسمز معکوس برای تصفیه آب

آب اسمز معکوس آشامیدنی است؟

آبی که از طریق اسمز معکوس تصفیه می شود، قابل نوشیدن است ! بعضی از شهرهایی که فراوانی آب شور دارند، اما آب شیرین کافی وجود ندارد از اسمز معکوس استفاده می کنند.
شما ممکن است حتی آب تهیه شده با اسمز معکوس را در یک فیلتر آب در یک سفر کمپینگ استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که آب آشامیدنی سالم داشته باشید. شما همچنین می توانید یک سیستم اسمز معکوس را در خانه خود نصب کرده یا یک فیلتر اسمز معکوس در خانه داشته باشید.

مزایا و معایب آب تصفیه شده با اسمز معکوس

آب آشامیدنی که از طریق فرآیند اسمز معکوس به دست آمده، دارای مزایایی است. اگر در ناحیه ای زندگی می کنید که با مسائل و نگرانی های آب مواجه است، این می تواند یک راه خوب برای شما در مورد آب آشامیدنی باشد. اگر آفت کش ها یا علف کش ها در اجتماع شما نگرانی ایجاد کرده اند، فیلتر کردن آب از طریق یک سیستم اسمز معکوس بسیار مفید خواهد بود.

آب اسمز معکوس نیز زمانی که شما کمپینگ می کنید و یا به یک محل با آب مشکوک محلی می روید، یک گزینه فوق العاده است. این یکی از مؤثرترین سیستم ها برای حذف اثرات مواد معدنی در آب است.
با این حال، برخی معایب نیزدر آب اسمز معکوس وجود دارد. برای شروع، اکثر سیستم های اسمز معکوس هیچ راهی برای تفکیک بین مواد “بد” و چیزهای خوب ندارند. بنابراین در حالی که آلاینده های مضر برداشته می شوند، مواد معدنی مفید دیگر که بدن ما به آنها دارد، مانند آهن و منگنز نیز در حین فرآیند از آب خارج میشوند.

در دنیای ایده آل، این در واقع مهم نیست، زیرا ما می توانیم همه چیزهایی را که بدنمان نیاز دارد را از غذاهایی که می خوریم، به دست آوریم. متاسفانه، مورد فقط این نیست. به عنوان مثال، تقریبا 10 درصد از زنان کمبود آهن دارند که می تواند منجر به کم خونی شود. کمبود منگنز می تواند آسیب جدی به بدن ما بزند، چرا که این ماده معدنی برای حفظ هورمون ها بسیار مهم است. اگر ما از ویتامین ها و مواد معدنی کافی در رژیم غذایی خود استفاده نکنیم، آنها را از آبی که مینوشیم دریافت می کنیم، این می تواند منجر به افزایش خطر کمبود ویتامین و مواد معدنی شود.

دو محصول مرتبط که در آنها از فرآیند اسمز معکوس استفاده میشود و بسیار کاربردی و پراستفاده هستند شامل آب شیرین کن صنعتی و دستگاه تولید آب مقطر است، که هر دو توسط شرکت فراب زیست فراز طراحی و تولید میشوند.

آب تصفیه شده با اسمز معکوس نوشیدنی است

علاوه بر این، پخت و پز با آب عاری شده از املاح معدنی، مانند آب اسمز معکوس، مقادیر ویتامین ها و مواد معدنی موجود در کل مواد غذایی را کاهش می دهد. به عنوان مثال، هنگام استفاده از آب عاری شده از املاح معدنی ، مانند آب اسمز معکوس، شما می توانید تا 60 درصد از منیزیم یا 70 درصد منگنز در غذا خود را از دست بدهید. آب می خواهد با همه چیز ارتباط برقرار کند، و مواد معدنی را که در غذای شما وجود دارد را میتواند از آن بگیرد.
در حقیقت، سازمان بهداشت جهانی گزارشی در مورد نگرانی های خود در مورد آب اسمز معکوس منتشر کرده و در مورد این موضوع که چگونه این فرایند آلاینده ها را حذف می کند، بدون بررسی دقیق اینکه زمانی که مردم این آب عاری از مواد معدنی را مصرف می کنند چه اتفاقی می افتد ، داده شده است.
این گزارش می گوید که آب اسمز معکوس “دارای تأثیر نامطلوب بر ارگانیسم حیوانی و انسان” است. همچنین اشاره می کند که “پتانسیل اثرات نامطلوب سلامتی از مصرف طولانی مدت آب عاری از مواد معدنی نه تنها در کشورهای دارای آب شیرین کافی، بلکه در کشورهایی است که برخی از انواع سیستم های تصفیه خانه خانگی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند و یا برخی از انواع آب بطری مصرف می شوند. ”
در خانه ها، سیستم های آب اسمز معکوس در واقع پساب را از بین می برند. در این سیستم فشارزیادی به اندازه ای که در سیستم های بزرگ و صنعتی وجود دارد به چشم نمی خورد، بنابراین انرژی بیشتری نیاز است. در مجموع، تا 85 درصد آب می تواند برای تولید 15 درصد آب آشامیدنی هدر داده شود.

نتیجه چیست؟ باید یک سیستم تصفیه اسمز معکوس نصب کنم یا نه؟

متاسفانه، پاسخ به این سئوال آسان نیست! این یک تصمیم شخصی برای خود، خانواده و نیازهای شماست. اگر تامین آب آشامیدنی استاندارد در منطقه شما واقعا مشکل است و شما احساس می کنید سیستم اسمز معکوس گزینه ای بهتر از سایر سیستم های تصفیه است، قطعا بهتر از خوردن موادی مانند سرب و آرسنیک است.
با این حال، اگر شما فقط در مورد سیستم آب اسمز معکوس (RO) کنجکاو هستید، قطعا تحقیقات خود را انجام دهید. بررسی کنید و ببینید چه مواد معدنی در طول فرایند حذف می شوند، چون هر سیستم متفاوت است. اگر شما در مورد محیط زیست نگران هستید، ایده خوبی است از خودتان بپرسید که چقدر فاضلاب آب برای هر گالن آب که فیلتر شده است تولید می شود.
در نهایت، قیمت نیز احتمالا یک عامل در تصمیم شما خواهد بود. فیلترهای اسمز معکوس از یک مخزن ساده و زیر سینک تا سیستم های بزرگ خانگی تنوع دارند.

شرکت مهندسی فراب زیست فراز با تجربه ی چندین ساله در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی، راهبری و تامین تجهیزات انواع فرآیند های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت میکند و  ساخت پکیج تصفیه فاضلاب، بهداشتی  و دستگاه ro از تخصصهای اصلی این شرکت میباشد.

Rate This Post

5 / 5. 1

دسته بندی دسته بندی نشده مقالات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//