فرآیند IFAS در تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی

بازدید: 243 بازدید
فرآیند IFAS در تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی

فرآیند IFAS) Integrated Fixed Film Activated Sludge) نوعی فرآیند بیولوژیکی با رشد چسبیده می باشد. در این فرآیند میکرواورگانیسم ها بر روی بسترهای رشد تشکیل شده و یک لایه بیولوژیکی به نام بیو فیلم را تشکیل می دهند. لایه بیو فیلم در حقیقت یک ساختار غیر یکنواخت بسیار پیچیده بوده و اعتقاد بر این است که این لایه دارای منافذ عمودی و افقی زیادی است که آب از بین آنها عبور می کند. بیومس در بیو فیلم بسیار متراکم است و در اعماق بیشتر این تراکم بیشتر می شود. در فرآیند IFAS علاوه بر توده بیولوژیکی رشد چسبیده توده های معلق نیز وجود دارند. فرآیند IFAS مزایای بسیار زیادی به فرآیندهای متداول لجن فعال دارا هستند. این سیستم نسبت به شوک بار آلی و هیدرولیکی مقاومت بیشتری را دارا بوده و از سویی دیگر نسبت به سایر فرآیندهای لجن فعال انعطاف پذیری بالاتری داشته و قدرت تصفیه بیشتری دارا می باشد.

طراحی و اجرای تصفیه فاضلاب صنعتی با فرآیند IFAS
طراحی و اجرای تصفیه فاضلاب صنعتی با فرآیند IFAS

در واقع با قرار دادن بستر رشد در داخل مخزن هوادهی بیومس بیشتری تشکیل شده بدون آن که سبب افزایش بارگذاری جامدات به حوض ته نشینی شود. این فرآیند سبب افزایش بارگذاری به واحدهای لجن فعال شده بدون آن که کوچکترین تغییری در حجم حوض هوادهی ایجاد شود. در این فرآیند بیومس موجود بر روی بستر می توانند سن بیشتری را نسبت به زیست توده های معلق داشته باشند که باعث تولید حجم لجن کمتری می گردد. در فرآیند IFAS از مواد مختلفی به عنوان مدیای راکتور استفاده می شود که از آن جمله می توان به کربن فعال گرانولی، مواد سنتتیک (نظیر HPDE) و مواد پلیمری اشاره کرد.

فرآیند IFAS
فرآیند IFAS

Rate This Post

3 / 5. 2

دسته بندی دسته بندی نشده مقالات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

4 پاسخ به “فرآیند IFAS در تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی”

 1. فرق سیستم ایفس با ام بی بی آر چیست؟ کدومیک دارای مزایای بیشتری است؟

  1. هر دو این فرآیندها از زیر شاخه های فرآیند لجن فعال می باشند.
   تفاوت این دو فرآیند نوع مدیای مورد استفاده می باشد در فرآیند MBBR از مدیای معلق استفاده می شود و در فرآیند IFAS از مدیای ثابتT
   مدیای معلق به دلیل قابلیت خودپالایی نیازی به تعویض و شستشو ندارد، ولی مدیای ثابت پس از مدتی باید شستشو و پس از دوره‌ای باید تعویض شود.
   پیشنهاد این شرکت استفاده از فرآیند MBBR است.

 2. با سلام.
  بین سیستم mbbr و sbr شما کدوم روش رو پیشنهاد میدید؟
  oil=5600
  cod=17000
  q=240 مترمکعب در روز
  استاندارد تخلیه به تصفیه خانه شهرک صنعتی

  1. سلام. انتخاب فرآیند به عوامل مختلفی بستگی دارد. ولی به طور کلی با توجه به مزایای فرآیند MBBR در اکثر موارد از این فرآیند استفاده می شود. در مورد پروژه شما با توجه به میزان بالای چربی و COD ابتدا باید پیش تصفیه صورت گیرد . جهت دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//