info@farab-zist.com

فرآیند لجن فعال به روش هوادهی دو مرحله ای

بازدید: 244 بازدید

فرآیند هوادهی دو مرحله ای (Absorption Bio Oxidation) نوعی فرآیند لجن فعال است که در آن فرآیند تصفیه در دو مرحله انجام می شود. مرحله اول، مرحله جذب (Absorption) که مرحله A نامیده می شود و مرحله دوم شامل مرحله اکسیداسیون بولوژیکی (Bio Oxidation) که مرحله B نامیده می شود. اجزا مختلف سیستم AB شامل مخزن هوادهی مرحله A، تانک ته نشینی میانی، مخزن هوادهی مرحله B، مخزن ته نشینی نهایی، خط برگشت لجن مرحله A و خط برگشت لجن مرحله B می باشد.

لجن فعال هوادهی دو مرحله ایی
لجن فعال هوادهی دو مرحله ایی

فاضلاب پس از خروج از واحد آشغالگیری و دانه گیری وارد مخزن هوادهی مرحله A می شود که در این مخزن هوادهی زمان ماند خیلی کوتاه است ( حدود 30 دقیقه) بعد از تانک هوادهی مرحله A فاضلاب وارد مخزن ته نشینی میانی می شود که در این واحد فلوک های بیولوژیکی و مواد معلق ته نشین می شوند. فاضلاب خروجی از مخزن ته نشینی میانی وارد تانک هوادهی مرحله B می شود که در این مرحله اکسیداسیون بیولوژیکی مواد آلی با شدن بیشتری انجام می شود. زمان ماند در این تانک بیش از مرحله A می باشد (حدود 4 تا 5 ساعت) بعد از این مرحله فاضلاب وارد تانک ته نشینی نهایی می شود که در آن فلوک های بیولوژیکی تولید شده از فاضلاب ته نشینی شده و پساب زلال خارج می شود.

پیشنهاد میکنیم حتما مقاله مربوط به لجن فعال را مطالعه نمایید.

رشد نامطلوب ارگانیسم های رشته ای در لجن فعال

ارگانیسم های رشته ای زنجیره ای از سلول های میکروسکوپی می باشند. به طور معمول در فرآیند های لجن فعال تقریباً 30 نوع ارگانیسم رشته ای یافت می شود. ارگانیسم های رشته ای به شکل سلول های منفرد، زنجیره کوتاه از سلول و یا زنجیره شکسته از منابع مختلف به تعداد فراوان وارد فرآیندهای لجن فعال شوند. سه گروه از ارگانیسم های رشته ای بر روی بهره برداری فرآیند لجن فعال تاثیر دارند. این ارگانیسم های شامل جلبک ها ، باکتری ها و قارچ ها می باشند. اکثریت ارگانیسم های رشته ای را باکتری تشکیل می دهد. گروه باکتریایی شامل نوکاردیا فرم می باشد که به دلیل تولید کف لزج قهوه ای شکلاتی در سطح تانک هوادهی و کف متلاشی شده در سطح مخازن ته نشینی ثانویه شناخته می شود.

رشد نامطلوب ارگانیسم های رشته ای در لجن فعال

کنترل رشد ارگانیسم های رشته ای

برای کنترل رشد نامطلوب ارگانیسم های رشته ای می توان از تمهیدات متعدد بهره برداری استفاده کرد. در جدول زیر روشهای کنترل رشد نامطلوب ارگانیسم های رشته ای آورده شده است.

نوع تمهید تمهیدات موجود
 

سریع

  • افزایش میزان لجن فعال برگشتی
  • کاهش بارگذاری زلالساز
  • افزودن پلیمرهای کاتیونی
  • افزودن نمک های فلزی یا منعقد کننده ها
  • افزودن کلر و یا پراکسید هیدروژن
آهسته شناسایی نوع ارگانیسم رشته ای، تعیین فاکتورهای مسبب رشد ارگانیسم های رشته ای

و اصلاح رشد ارگانیسم های رشته ای و فاکتور های پدید آورنده

شرکت مهندسی فراب زیست فراز با سابقه درخشان در طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب با مصارف صنعتی، پکیج تصفیه فاضلاب با فرآیند هوادهی گسترده (EAAS) را نیز به عنوان یکی از محصولات خود ارائه میدهد.

به این مطلب امتیاز بدهید

5 / 5. 1

دسته‌بندی مقالات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//