info@farab-zist.com

تصفیه فاضلاب صنعتی

بازدید: 522 بازدید

سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی هر کارخانه و یا کارگاه تولیدی باید طبق نوع فاضلاب خروجی آن ساخته شود و متناسب با آن از جنس و نوع خاصی از روش تصفیه فاضلاب باید استفاده شود.

تصفیه فاضلاب صنعتی چیست؟

به فاضلاب حاصل از فعالیت مراکز تولیدی و صنعتی فاضلاب صنعتی گفته می شود. این نوع فاضلاب ها دارای طیف گسترده ای از نظر کیفی و کمی می باشند که بسته به صنعت کیفیت و کمیت آن متغییر می باشد. این فاضلاب ها معمولا دارای بار آلی بالا، انواع مختلف مواد شیمیایی، فلزات سنگین و … می باشد و به همین دلیل تخلیه این نوع فاضلاب ها باعث ایجاد اثرات مخرب و جبران ناپذیری در محیط زیست و انتشار بیماری در جامعه می شوند. تصفیه این نوع فاضلاب ها بسته به نوع صنعت و کیفیت پساب بسیار متغییر می باشد. و ممکن است از فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و یا بیولوژیک برای تصفیه آن استفاده شود.

تصفیه فاضلاب صنعتی فرآیندهای مورد استفاده برای تصفیه فاضلاب هایی است که توسط صنایع مختلف به عنوان یک محصول جانبی نامطلوب در آن صنعت تولید می شود. بعد از تصفیه، فاضلاب های صنعتی تصفیه شده ممکن است برای اهداف مختلفی دوباره مورد استفاده قرار بگیرند و یا به یک مجرای فاضلاب بهداشتی یا آب های سطحی در محیط هدایت شوند. اکثر صنایع نوعی از فاضلاب را تولید میکنند. هرچند که با پیشرفت تکنولوژی سعی بر این بوده است که این روند همواره رو به کاهش باشد و یا فاضلاب تصفیه شده در فرایند تولید مجددا به کار گرفته شود.

انواع تصفیه فاضلاب صنعتی

انواع فاضلابهای صنعتی

سیستم های تصفیه پساب و فاضلابهای صنعتی شامل انواع متفاوتی از تصفیه ، پالایش و جداسازی ها میشوند. این فرآیندهای تصفیه میتوانند از پروسه های نسبتا جمع و جور تا پیچیده و چند وجهی که برای کاربردهای مختلف استفاده میشوند، متنوع باشد. همچنین با توجه به تنوع و میزان و نوع آلودگی فاضلابها بر اساس اینکه توسط چه صنعتی تولید شده است، نوع سیستمهای تصفیه فاضلاب طراحی و ساخته شده نیز تفاوتهایی با یکدیگر خواهند داشت. به این معنی که به طور اختصاصی برای رفع نیازهای آن صنعت خاص طراحی خواهد شد. شاید بتوان گفت در اغلب مواقع تلاش برای تصفیه هرچه بیشتر و بهتر فاضلابهای صنعتی اهمیت بیشتری در مقایسه با تصفیه فاضلاب شهری و انسانی پیدا میکند. دلیل این امر هم جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط زیست است.

همانطور که گفته شد فاضلابهای صنعتی میتواند شامل حاصل فعالیتهای صنایع متفاوتی مانند تولید مواد شیمیایی آلی ، کارخانه های تولید انرژی الکتریکی ، صنایع غذایی ، تولید فلزات ، انواع معادن و … باشد. اما در یک دسته بندی کلی میتوان فاضلابهای صنعتی را به 4 گروه زیر تقسیم بندی کرد:

  1. شامل آلاینده های معدنی ، مانند: فاضلاب صنایع پردازش مواد معدنی و یا صنایع آبکاری.
  2. فاضلاب های شامل آلاینده های آلی مانند: فاضلاب مواد غذائی یا تصفیه روغن؛
  3. با توجه به طبقه بندی شرکت های صنعتی و نوع تولید آنها ، از جمله: فاضلاب های متالورژی، فاضلاب کاغذ سازی، فاضلاب های تولید زغال سنگ، فاضلاب های تولید فلزات، فاضلاب های تولیدات مواد شیمیایی ، چاپ پارچه و رنگرزی، فاضلاب تولید آفت کش ها و …
  4. با توجه به اجزای اصلی آلاینده های موجود در فاضلاب، از جمله: فاضلاب اسیدی، فاضلاب قلیایی، فاضلاب حاوی سیانور، فاضلاب حاوی کروم، پسماندهای کادمیوم، فاضلاب حاوی جیوه، فاضلاب فنول، فاضلاب حاوی گوگرد، فسفر آلی فاضلاب و فاضلاب رادیواکتیوی.

شرکت فنی مهندسی فراب زیست فراز با هدف حفظ و صیانت از محیط زیست و ارتقاء سلامت جامعه روشهای نوین، مقرون به صرفه و کارآمدی را برای تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و برای انواع مختلف صنایع ارائه می دهد. پکیج های تصفیه فاضلاب و تجهیزات تولیدی این شرکت علاوه بر کیفیت بالای ساخت و رعایت تمامی اصول فنی به راهبری و نگهداری بسیار کمی نیاز دارند و به راحتی تمامی استاندارد های مورد نیاز را برآورده می نمایند.

یکی از انواع سیستمهای تصفیه پساب در صنایع مختلف، پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی است که بیشتر در کارخانجات و کارگاه های تولیدی و آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل اینکه تصفیه فاضلاب صنعتی را از پکیج تصفیه شهری جدا نموده ایم نوع فاضلاب است. زیرا در کارخانجات ممکن است فاضلاب خاصیت اسیدی و یا خاصیت قلیایی داشته باشد و باید برای آن جنس پکیج خاص باشد تا در برابر مواد شیمیایی مقاومت کند و سریع از بین نرود.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی هر کارخانه و یا کارگاه تولیدی باید طبق نوع فاضلاب خروجی آن ساخته شود و متناسب با آن از جنس و نوع خاصی از روش تصفیه فاضلاب باید استفاده شود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات ساخت و نیازهای مورد نیاز خود درباره پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با ما تماس حاصل فرمایید.

مراحل تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی کلا در سه مرحله کار می کنند که عبارت است از :

1- تصفیه اولیه : در اولین مرحله اجسام جامد ته نشین و ذرات نا خالصی و معلق در آب از بین می رود.

2- تصفیه ثانویه : در این مرحله محلول های ارگانیک موجود در تصفیه ی اولیه از بین می روند و حدود 85% از ذرات معلق از بین می روند.

3- تصفیه پیشرفته : در این مرحله هم همان آلودگی ها از بین می روند و فاضلاب تا 99% تمیز می شود.

فراب زیست فراز با تجربه ی چندین ساله در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی، راهبری و تامین تجهیزات انواع فرآیند های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت میکند و طراحی و ساخت انواع سیستمهای تصفیه فاضلاب صنعتی، بهداشتی و … از تخصصهای اصلی این شرکت میباشد.

به این مطلب امتیاز بدهید

5 / 5. 1

دسته‌بندی مقالات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//