تصفیه فاضلاب با لاگون های هوادهی

بازدید: 256 بازدید
تصفیه فاضلاب با لاگون های هوادهی

لاگونهای هوادهی، نوعی از سیستم تصفیه فاضلاب هستند که در آنها با استفاده از هوادهی مصنوعی در یک حوضچه و با فراهم آوردن شرایط رشد و تکثیر میکروارگانیسمها، تبدیل مواد زائد صورت می گیرد. لاگون های هوادهی از نظر کارائی حذف و شرایط ساخت، اجرا و بهره برداری در حقیقت بین واحدهای ساده مثل برکه های اختیاری و واحدهای کارآمد و فشرده تر مانند لجن فعال که از برگشت لجن استفاده می کنند قرار دارند. لاگون های هوادهی قابلیت انعطاف قابل ملاحظه ای را در طراحی باعث شده اند و در نتیجه کاربرد مفیدی در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته پیدا کرده اند.

تصفیه فاضلاب با لاگون های هوادهی
تصفیه فاضلاب با لاگون های هوادهی

طراحی این واحدها را می توان با تدابیر خاصی از نظر زمین و انرژی مورد نیاز برای بهینه کردن هر چه بیشتر سیستم انجام داد. این کار با انتخاب ترکیبهایی از انواع مختلف لاگون های هوادهی و برکه های جلبکی میسر است. استفاده روزافزون از لاگون های هوادهی برای تصفیه فاضلاب کارخانجات کاغذ، خمیر کاغذ، صنایع غذایی، پتروشیمی و سایر صنایع گزارش شده است. با توجه به سادگی اجرای این واحدها در برخی موارد برکه های تثبیت را با نصب هواده به لاگون هوادهی تبدیل کرده اند. ساختمان اصلی لاگونهای هوادهی مانند برکه های تثبیت، خاکی است ولی به علت تلاطم داخل حوضچه در اثر هوادهی لازم است پوشش داخلی لاگونهای هوادهی را با استفاده از بتن و یا مواد دیگر از تخریب و ریزش محافظت کرد.

عمق لاگون های هوادهی بین 2 تا 6 متر می باشد. این لاگونها از نظر اندازه در مقایسه با برکه های تثبیت فاضلاب کوچکتر هستند (کمتر از 10 تا 20 درصد). دلیل این امر از یک طرف گود بودن لاگون ها است و از طرف دیگر زمان ماند لازم برای تثبیت فاضلاب در لاگونهای هوادهی به مراتب کمتر است.

انواع لاگونهای هوادهی

تقسیم بندی لاگون های هوادهی بر اساس نحوه کنترل جامدات صورت می گیرد. برحسب انرژی ورودی در اثر هوادهی در واحد حجم لاگون و همچنین برگشت یا عدم برگشت لجن، جامدات معلق در لاگون یا ته نشینی می شوند یا با جریان فاضلاب خارج می شوند و یا اینکه تجمع می یابند. بر اساس سه نوع متمایز از لاگونهای هوادهی به شرح زیر وجود دارد:

1. لاگونهای هوادهی با اختلاط ناقص یا لاگونهای هوادهی اختیاری
2. لاگونهای هوادهی با اختلاط کامل یا لاگونهای هوازی بدون برگشت لجن
3. لاگونهای هوادهی با اختلاط کامل یا لاگونهای هوازی با برگشت لجن

روشهای مختلف کنترل جامدات اثر مهمی روی راندمان، انرژی لازم برای هوادهی و اختلاط، زمان ماند، دفع لجن و غیره دارد. و در روشهای طراحی باید این تفاوتها را به حساب آورد.

انواع لاگونهای هوادهی
انواع لاگونهای هوادهی

Rate This Post

5 / 5. 1

دسته بندی دسته بندی نشده مقالات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//