سپتیک تانک (مخزن سپتیک) چگونه کار میکند؟

بازدید: 252 بازدید

یک سیستم سپتیک دارای دو بخش اصلی است: مخزن سپتیک یا سپتیک تانک و زمین تخلیه. همه سیستم های معمول سپتیک دارای مخزن سپتیک هستند، که معمولا یک مخزن مستطیلی یا استوانه ای ساخته شده از بتن، فایبر گلاس یا پلی اتیلن است. فاضلاب از تمام وسایل لوله کشی به مخزن سپتیک تخلیه می شود. جامدات سنگین به پایین مخزن میروند که با فعالیت باکتری ها لجن فعال و گازها را تولید می شود. مواد جامد سبک وزن مانند روغن و چربی به سمت بالا شناور می شوند و یک لایه تفاله ای و کف مانند ایجاد می کنند. سیستم های سپتیک ساخته شده قدیمی تر معمولا دارای یک مخزن هستند. سیستمهای سپتیک که در سالهای اخیر ساخته شده اند معمولا دارای دو مخزن محفظه هستند.

سپتیک تانک دو مخزنه:

جامدات که تجزیه نمیشوند در مخزن سپتیک باقی می مانند. اگر این جامدات با پمپاژ دوره ای برداشته نشوند، تا هنگامی که به مرز سرریز برسند انباشته میشوند. این در نهایت منجر به شکستن زهکشی و تخریب میدان تخلیه می شود. اولین علائم ممکن است آهسته شدن سرعت تخلیه سیستم و تجهیزات باشد، اما حتی سیستم ممکن است با تخلیه پساب فاضلاب به زمین و یا داخل خانه باعث مشکل شود.

ساخت سپتیک تانک در ابعاد مختلفسپتیک تانک تک مخزنه:

اکثر مخازن سپتیک بسته به اندازه مخزن، مقدار جامدات وارد شده به مخزن و مصرف کاربران، باید هر 3-5 ساله پمپاژ و تخلیه شوند. تنها راه مطمئنی که برای این کار وجود دارد این است که مخزن سپتیک به صورت سالیانه بازرسی شود. با اندازه گیری میزان لجن و ضخامت لایه کف و تفاله می توان تعیین زمانی که مخزن نیاز به پمپاژ دارد را تخمین زد. مخزن سپتیک باید در این زمانها پمپ شود: پایین لایه تفاله با فاصله 3 اینچ از پایین سوپاپ خروجی قرار داشته باشد و یا بالای لایه لجن درون 12 اینچ از انتهای اتصالات خروجی قرار داشته باشد.

فاضلاب خروجی مخزن سپتیک یک مایع به نام پساب است. در حالی که به شکلی در مخزن سپتیک تصفیه شده است، هنوز بوی نامطبوعی دارد و حاوی ارگانیسم های بیماری، زباله های آلی و سایر آلاینده ها است. این پساب نیاز به تصفیه و دفع مناسب دارد در غیر این صورت می تواند مشکلات قابل توجهی در محیط زیست و بهداشت عمومی داشته باشد.

سپتیک تانک تصفیه فاضلاب

مخزن پمپ:

برخی از انواع سیستم ها علاوه بر مخزن سپتیک دارای یک مخزن پمپ هستند. این مخزن پمپ شامل یک پمپ پساب فاضلاب، شناورهای کنترل و یک زنگ هشدار آب زیاد است. شناورهای کنترل به طوری تنظیم شده اند که یک حجم مشخصی از پساب به فاضلاب منتقل شود. این مقدار خاص به عنوان یک میزان ذکر شده است. هنگامی که پساب در مخزن پمپ افزایش می یابد سطح شناور پمپ “روشن” و فعال می شود و پمپ سطح پساب را تا رسیدن به حالت “خاموش” شناور پمپاژ و تخلیه میکند.

سپتیک تانک تک مخزنه
اگر شناور در حالت “روشن” نتواند پمپ را فعال کند، یا اگر پمپ خودش نتواند سطح پساب را در مخزن پمپ تنظیم کند، سطح پساب موجود در مخزن پمپ همچنان در اتاق پمپ افزایش می یابد. هنگامی که این سطح به زنگ هشدار می رسد، یک سیگنال قابل شنیدن و دیدن فعال می شود. مکان زنگ خطر باید برای صاحب خانه شناخته شده باشد. دستگاه آلارم معمولا زیر سینک آشپزخانه یا در گاراژ قرار دارد.
البته هنگامی که این زنگ هشدار فعال شده باشد، قبل از اینکه سیستم به طور کامل سرریز شود، پساب در فضای ذخیره سازی اضافی که در مخزن پمپ وجود دارد ذخیره میشود.

زمین تخلیه:

میدان یا زمین تخلیه جایی است که مایع از مخزن سپتیک برای تصفیه نهایی توسط موجودات موجود در خاک، از طریق لوله ها در حیاط یا زمین مورد نظر جریان می یاب. چمن و یا گیاهانی با ریشه های کم عمق بهترین پوشش ها برای زمین های تخلیه شماست.
نکته ایمنی اینکه اتومبیل ها و کامیون ها را در میدان تخلیه یا روی محل مخزن سپتیک پارک نکنید. همچنین، راه های عبور و مرور، پاسیو، دِک، انبار های ذخیره سازی، زمینهای ورزشی و محوطه سازی را در این مکانها انجام ندهید. این فعالیت ها خاک را تحت فشار قرار داده و ممکن است منجر به شکستن لوله ها شود.
حیاط شما همچنین باید یک “منطقه رزرو شده” نیز داشته باشد که محل تخلیه جایگزین شما در صورت تخریب محل تخلیه اولیه شود.

ساخت انواع مخزن سپتیک

شرکت فراب زیست فراز ارائه دهنده انواع مخازن سپتیک تصفیه فاضلاب برای مصارف گوناگون در ابعاد متنوع میباشد. برای آگاهی بیشتر در مورد قیمت انواع سپتیک تانک و جزئیات خرید و ساخت و نصب مخزن سپتیک فاضلاب می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل کنید .

Rate This Post

5 / 5. 1

دسته بندی دسته بندی نشده مقالات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//