فراب زیست فراز

آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن صنعتی نوعی خاص از فیلتراسیون است که از یک غشای نازک و نیمه نفوذ پذیر با منافذ کافی برای عبور دادن و تصفیه آب خالص استفاده می کند. دستگاه تصفیه آب صنعتی مولکول های بزرگتر مانند نمک های حل شده (یون ها) و ناخالصی های دیگر مانند باکتری ها را فیلتر و از آب جدا می کند.

آب شیرین کن صنعتی با کمک یک پمپ فشار قوی مولکول های آب را از صفحات خود عبور می دهد و در نهایت آب باکیفیت مناسب و شیرین تولید می کند. این سیستم آلودگی ها و املاح نامطلوب را از بین می برد یا غلظت آنها را کاهش می دهد و آب تصفیه شده را برای استفاده های خاص تامین می کند.

آب شیرین کن صنعتیفناوری تصفیه اسمز معکوس بیش از یک قرن است که به رسمیت شناخته شده و از دهه 1960 تجاری شده است.
کمترین ظرفیت آب شیرین کن صنعتی روزانه 3 متر مکعب می باشد و بیشترین ظرفیت آن تا 200000 متر مکعب در شبانه روز است.

دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی میکروب ها، باکتری ها، ویروس ها و مواد آلی موجود در آب را از بین می برد و شوری آن را تا حد زیادی کم می کند. در نهایت آبی تمیز، باکیفیت و سالم تحویل می دهد.

با استفاده از آب شیرین کن صنعتی می توان کیفیت آب مصرفی را در صنایع حرارتی و برودتی افزایش داد و عمر مفید تجهیزات و وسایل را بالا برد. استفاده از آب شیرین کن صنعتی همچنین باعث کاهش رسوب گذاری و ترک خوردگی تجهیزات در تاسیسات گرمایشی و سرمایشی می شود.

تجهیزات اصلی آب شیرین کن صنعتی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی به گونه ای طراحی و ساخته شده است که تا 95% آلودگی ها و ناخالصی های آب را از بین می برد.

این دستگاه از غشاهای متعددی ساخته شده است. هر غشا یک صفحه ضخیم مارپیچ و نیمه نفوذ پذیر است. غشا در قطرهای 2 اینچ، 4 اینچ و 8 اینچ موجود است و قطرهای 4 و 8 اینچ بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی

یک دستگاه تصفیه آب صنعتی از بخشهای زیر تشکیل شده است که هر کدام وظیفه مشخصی دارند:

 • پمپ فشار قوی: برای از بین بردن تمام آلودگی ها، ناخالصی ها، میکروب ها، املاح و یون ها به فشار بالا نیاز است.
 • محفظه های تحت فشار: همان محفظه ای است که ممبران را نگه می دارد و معمولا از جنس استیل یا فایبر گلاس می باشد. آب خام ورودی بین ممبران و محفظه تحت فشار قرار می گیرد.
 • فیلتر : شامل فیلتر شنی ، فیلتر میکرونی، فیلتر کربنی، که از ورود ذرات معلق بزرگتر از 5 میکرون جلوگیری می کند زیرا این ذرات به دستگاه آسیب می زنند. سختی گیر را نیز میتوان نوعی فیلتر در این بخش به حساب آورد.
 • نمایشگر فشار ورودی و خروجی: باید حتما به فشار دستگاه توجه داشته باشید در غیر این صورت دستگاه آسیب می بیند و این نمایشگر شما را از فشار ورودی و خروجی آگاه می کند.
 • غشا نیمه تراوا: به آن ممبران نیز گفته می شود و با ایجاد فشار در جداره خارجی فشار باعث تصفیه و فیلتر آب می شود
 • جریان سنج آب ورودی و آب تولیدی: باید جریان آب ورودی و آب خروجی تحت کنترل باشد. با جریان سنج می توان به راحتی این کار را انجام داد.
 • لوله کشی فشار بالا از جنس استیل: لوله ها باید از جنس استیل باشند تا طی فرآیند آسیب نبینند و بر اثر رسوب، گرفته و ترک خورده نشوند.
 • لوله کشی فشار پایین از جنسPVC
 • سیستم بازیافت انرژی جهت مصرف برق کمتر

دستگاه تصفیه آب صنعتی چگونه کار می کند؟

آب شیرین کن صنعتی یک روش برای از بین بردن ناخالصی ها در آب است و این کار را از طریق غشای نازک انجام می دهد. آب می‌تواند حاوی آلودگی‌ های متعددی باشد، به همین دلیل استفاده از سیستم تصفیه آب برای بسیاری از صنایع و کاربردها بسیار ضروری و مفید خواهد بود. آب شیرین کن صنعتی انواع جامدات معلق، یون ‌ها، نمک ‌ها، فلزات سنگین، میکروب ها، باکتری ها و مواد آلی مضر را در آب پیدا می کند و از بین می برد.

این سیستم با استفاده از فشار و معمولا از طریق پمپ، نمک های حل شده و سایر ناخالصی های موجود در آب را پیدا کرده و درصد زیادی از ناخالصی ها را از بین می برد. محصول این فرآیند آب بسیار تصفیه شده و سالم است.

کارکرد آب شیرین کن صنعتینمک ها و ناخالصی های موجود از سیستم عبور داده می شوند تا به وسیله فرآیند های دیگر تخلیه شوند. در یک عملیات صنعتی و تجاری، تقریبا 75٪ از آب تصفیه می شود. در برنامه های کاربردی که در آن حفاظت از آب اهمیت دارد، 85٪ از منابع آب تصفیه می شود.

یک سیستم تصفیه آب صنعتی از فیلتراسیون متقاطع استفاده می کند. آب از دو فیلتر عبور می کند، آب تصفیه شده یا آب شیرین به یک طرف رفته و آب آلوده یا آب شور به سمت دیگر می رود.

تصفیه و فیلتر آب در آب شیرین کن صنعتی با استفاده از غشا نیمه تراوا انجام می گیرد. هرچه فشار آب عبوری از غشا را افزایش دهیم، بازدهی سیستم بالاتر می رود و مولکول های آب بیشتری از غشا عبور می کنند.

دستگاه های تصفیه آب صنعتی از یک پمپ فشار قوی برای وارد کردن آب به داخل لوله های تحت فشار نیز استفاده می کند. به این نکته توجه داشته باشید که هرچه کیفیت آب ورودی به دستگاه بیشتر باشد، شما به دستگاه ارزان تر و سبک تری نیاز دارید.

کاربردهای آب شیرین کن صنعتی

امروزه نیاز به آب سالم و باکیفیت به شدت احساس می شود و آب شیرین کن های صنعتی این نیاز را برطرف می کنند. از آب شیرین کن صنعتی برای تولید آب بسیار تمیز در سیستم های آب آشامیدنی، دیگ های بخار صنعتی، فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی، مواد آرایشی، تولید دارویی و نمک زدایی از آب دریا استفاده می شود.

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی

از دیگر کاربرد های سیستم تصفیه آب صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صنایع و به عنوان مبادله کننده حرارت
 • دیگ های بخار
 • برج های خنک کننده
 • مبدل های حرارتی
 • تهیه آب مناسب برای مصارف کشاورزی
 • مرغداری ها و دامداری ها
 • کارخانجات فعال در صنایع مختلف
 • صنایع تولید مواد نوشیدنی
 • صنایع گاز، پتروشیمی و نیروگاه‎ ها
 • تهیه و تولید آب مورد نیاز برای دستگاه‌ های دیالیز در بیمارستان ها

مزایای دستگاه تصفیه آب صنعتی

آب شیرین کن صنعتی مزایای زیادی دارد. ازجمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف انرژی پایین
 • میزان بازدهی بالا
 • نیاز به حداقل شستشو
 • پایین بودن هزینه نگهداری سیستم
 • آسیب نرساندن به محیط زیست
 • پایین بودن هزینه نصب و راه اندازی
 • از بین برنده تمامی آلاینده ها و میکروب ها
 • امکان استفاده از آب های دارای حجم بالا مثل آب دریا
 • جداسازی کادمیوم، سرب، سیانید و آرسنیک موجود در آب

مراحل تصفیه آب در دستگاه آب شیرین کن صنعتی

تصفیه آب در دستگاه های تصفیه آب صنعتی دارای 4 مرحله کلی است:

1. پیش تصفیه آب
آب دارای آلودگی های زیادی است. برخی از این آلودگی ها باید قبل از وارد شدن آب به داخل دستگاه از بین بروند. این کار علاوه بر بالا بردن کیفیت آب باعث می شود عمر مفید دستگاه نیز افزایش پیدا کند.

2. پمپاژ با فشار بالا
در مرحله پیش تصفیه آب آلودگی ها و املاح موجود در آب از بین می رود اما یون ها و نمک های موجود در آن از بین نمی رود. بنابراین به فشار بیشتری نیاز است که این فشار با استفاده از پمپ فشار بالا تامین می شود. برای انتخاب پمپ درست باید میزان آلودگی موجود در آب و کیفیت آب خروجی را مد نظر داشته باشید.

مزایای آب شیرین کن صنعتی3. فیلتراسیون
تصفیه نهایی آب با استفاده از فیلتر آب شیرین کن صنعتی انجام می شود. انتخاب فیلتر مناسب باعث می شود بازدهی دستگاه بالا برود و آب با کیفیت بیشتری تولید شود.

4. گند زدایی آب خروجی
در نهایت ممکن است هنوز میکروب ها و باکتری های درون آب از بین نرفته باشند. بنابراین باید از گند زدا استفاده شود تا این ویروس ها و باکتری ها از بین بروند و آب کاملا سالم و باکیفیت تولید شود.

نکات مهم در نگهداری سیستم تصفیه آب صنعتی

برای اینکه عمر مفید دستگاه تصفیه آب صنعتی شما بالاتر برود و دیرتر آسیب ببیند باید یک سری نکات مهم را رعایت کنید.

 1. سعی کنید دستگاه آب شیرین کن صنعتی را جایی قرار دهید که از نظر دمایی مناسب باشد. از قرار دادن دستگاه در جای سرد و مرطوب جلوگیری کنید.
 2. حتما به فیلترها توجه داشته باشید و در صورت تغییر رنگ آنها را تعویض کنید.
 3. آب ورودی به دستگاه نباید حاوی کلر باشد. اگر از آب شهری استفاده می کنید هر چند ماه یکبار مقدار کلر موجود در آب را چک کنید.
 4. حتما از ماده ضد رسوب و آنتی اسکالانت به موقع استفاده کنید تا رسوبات و گرفتگی ها دستگاه را خراب نکنند.
 5. حتما به طور مداوم و هر 6 ماه عملیات شستشوی سیستم تصفیه آب صنعتی را انجام دهید.
 6. با استفاده از فشارسنج فشار روی دستگاه را اندازه گیری کنید. در صورت افت فشار و تغییر زیاد در آن با شرکت سازنده یا سرویس کار تماس بگیرید.
امتیاز کاربران
[میانگین امتیاز: 5]
دانشنامه

کامنت یا سئوال خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تغییر زبان