ساخت پکیج تصفیه فاضلاب

مراحل کلی تصفیه فاضلاب و مزایای آن

با وجود بحران کمبود آب در جهان، کمبود آب یکی از بزرگترین تهدیدات امروز جامعه ی جهانی است که یکی از اهداف توسعه هزاره سازمان ملل متحد است. به همین دلیل، دولت ها شروع به توسعه پروژه ها و فن آوری های جدید برای کاهش اثرات آن در جهان کرده اند. چنین پروژه ها و فن آوری هایی شامل برداشت آب باران، انتقال آب، دفع زباله آب، و تصفیه فاضلاب می باشد.
بر خلاف بقیه راهها، تصفیه فاضلاب یک راه حل ماندگارتر کوتاه مدت و بلند مدت را برای مشکل کمبود آب ارائه می دهد. فاضلاب، آب استفاده شده توسط خانه ها و موسسات تجاری / صنعتی است که برای استفاده مجدد بیش از حد آلوده شده است. ترکیب بین این انواع مختلف فاضلاب سبب می شود ترکیب فاضلاب حاوی مواد آلی و غیر آلی معلق مانند کربوهیدرات ها، چربی ها، صابون ها، مواد شوینده مصنوعی و مواد شیمیایی مختلف طبیعی و مصنوعی باشد.

مزایای استفاده از سیستمهای تصفیه فاضلاب

فرآیند تصفیه فاضلاب

فرایند تصفیه باید به مراحل مختلف تصفیه تقسیم شود تا بهسازی و کیفیت آب خوب به دست آید. مرحله اولیه فرایند تصفیه با استفاده از صفحه های بزرگ فیلترینگ که مواد جامد غیر آلی جامد مانند کاغذ، پلاستیک و فلز را حذف می کند انجام میشود. به دنبال آن حذف سنگ و شن و ماسه است که با نصب تجهیزات ساینده در سیستم تصفیه فاضلاب انجام میشود. در مرحله اول، فاضلاب از طریق یک مخزن رسوب اولیه عبور می کند که ذرات جامد مواد آلی توسط رسوب گیری گرانشی در انتهای مخزن ته نشین می شوند. سپس لجن اولیه حاصل شده در مرکز مخزن جمع آوری می شود که در آنجا متمرکز شده و برای تصفیه بیشتر پمپ می شود.
سپس فاضلاب تحت فرایند بیولوژیکی شناخته شده که با عنوان فرآیند لجن فعال است، از میکروارگانیسم های طبیعی استفاده می کند تا جامدات آلی حل شده و معلق را تجزیه کند. فاضلاب تصفیه شده سپس وارد مخازن هوادهی می شود که در آن هوا به آب منتقل می شود تا اکسیژن را فراهم کند تا رشد میکروارگانیسم ها را افزایش دهد. سپس این میکروارگانیسم ها آلاینده های آلی و مواد مغذی را در فاضلاب مصرف می کنند. از مخازن هوادهی مخلوط فاضلاب و میکروارگانیسم ها به مخزن رسوب ثانویه منتقل می شود که در آن زیست توده به پایین تانک می رسد و به عنوان لجن متمرکز می شود.

ساخت سیستمهای تصفیه فاضلاب

سپس فاضلاب تصفیه شده به یک مخزن منتقل می شود که در آن مرحله سوم تصفیه ، که به عنوان مرحله تصفیه دوره سوم شناخته می شود، اتفاق می افتد. در این مرحله کلرزنی برای حذف پاتوژنهای زیستی موجود در فاضلاب، که می تواند برای سلامت انسان خطرناک باشد، انجام میشود. در برخی موارد این تصفیه ، اگر فاضلاب تصفیه شده برای اهداف مانند آبیاری از محصولات غذایی استفاده می شود یا جایی که تماس نزدیکی با آن ممکن است منجر شود، بیش از یک بار تکرار می شود. پس از اینکه این فرآیندهای تصفیه کامل شد، آب شیرین تولید می شود.

مزایای تصفیه آب و فاضلاب

فرایند تصفیه آب نه تنها آب پاک قابل استفاده را تولید می کند، بلکه همچنین دارای مزایای دیگری نیز می باشد. این پتانسیل با کاهش تولید زباله در کشور، تولید انرژی از طریق برداشت متان و امکان تولید کود طبیعی از ضایعات جمع آوری شده از طریق این فرآیند است. در زیر مواردی از این مزایا به تفصیل آمده است:

کاهش ضایعات

از طریق تصفیه فاضلاب، مقدار زباله ای که معمولا به محیط زیست منتقل می شود، کاهش می یابد و بنابراین بهبود سلامت محیط را افزایش می دهد. با این کار، دولت به نوبه خود خطرات بهداشتی مرتبط با آلودگی محیط زیست را کاهش می دهد و باعث کاهش از دست دادن آب ناشی از آلودگی آب میشود. همچنین تصفیه فاضلاب باعث کاهش هزینه های صرف شده توسط یک کشور در پروژه های احیاء زیست محیطی مورد نیاز برای مبارزه با آلودگی می شود.

تولید انرژی

لجن جمع آوری شده در طول فرایند تصفیه به خودی خود تصفیه می شود، زیرا دارای مقدار زیادی مواد قابل تجزیه زیستی است. این باکتری های بی هوازی در هاضم های ویژه به طور کامل محصور شده در دمای 35 درجه سانتیگراد، منطقه ای که این میکروارگانیسم های بی هوازی بدون اکسیژن رشد می کنند، تحت تصفیه قرار می گیرند. گاز تولید شده در طی این فرایند بی هوازی حاوی مقدار زیادی متان است که میتواند برداشت شود و سپس برای تولید برق الکتریسیته شود.
این انرژی را می توان برای تأمین انرژی نیروگاه های تصفیه فاضلاب استفاده کرد تا آنها را پایدار و خودکفا سازد و اگر انرژی بیش از حد تولید شود، می توان آن را به یک شبکه ملی انتقال داد. این موضوع همچنین به کاهش وابستگی به منابع غیر قابل تجدید انرژی مانند سوخت های فسیلی، و کاهش رد پای کربن و هزینه های کشوری در تولید انرژی کمک می کند. یک نمونه از این سیستم در خاورمیانه در کارخانه تصفیه فاضلاب الصمر در ارد. استفاده می شو. به گفته مقامات دولتی، این کارخانه 40 درصد انرژی مورد نیاز خود را از طریق سوختن متان تولید شده توسط فرایند تصفیه تولید می کند.

تصفیه فاضلاب شهری

تولید کود

هر ماده قابل تجزیه زیستی باقی مانده در “لاگونهای خشک کن” خشک می شود و سپس به کود طبیعی تبدیل می شود. کود طبیعی حاصل از آن در بخش کشاورزی به کار می رود و تولید محصول را افزایش می دهد.این یعنی کاهش استفاده از آلاینده های کودهای شیمیایی که اکوسیستم های دریایی و سطح اطراف آن را آلوده می کند.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، ترکیبی از این مزایا و در کنار آن تولید آب، تصفیه فاضلاب را یک راه حل کوتاه مدت و بلند مدت برای بحران آب در جهان می داند که با افزایش جمعیت جهان افزایش می یابد. برآورد شده است که جمعیت جهان به 9 میلیارد نفر افزایش یافته است و این باعث افزایش میزان آبی می شود که می تواند تصفیه شود. این باعث تولید مقدار زیادی آب قابل استفاده تازه می شود، و به همین دلیل به جلوگیری از بروز درگیریهای برای کمبود آب کمک خواهد کرد.

شرکت مهندسی فراب زیست فراز سازنده انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی،دستگاههای تصفیه فاضلاب پیش ساخته، پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و انواع تجهیزات سیستمهای تصفیه فاضلاب و تصفیه آب میباشد. برای آگاهی بیشتر در مورد قیمت و یا خرید پکیجها و دستگاههای تصفیه فاضلاب با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

امتیاز کاربران
[میانگین امتیاز: 0]
دانشنامه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید
SWITCH THE LANGUAGE